Photo Credit Trent Miles
Nine sports, 18 teams
March 29, 2018

With the winter athletic season closing, two state championships in hand, and a national hockey championship tournament on the horizon, the Culver Athletic Department announced the winter sports awards winners during the last all-school meeting.

CGA Basketball

Junior Varsity: Anaia Johnson, Soaring Eagle Award; Sierra Grant, Rising Eagle Award; Jenny Song, GLOW Coaches Award.

Varsity: Soaring Eagle Award, Mary Cate Wright; GLOW Coaches Award, Brooke Ditmire; Rising Eagle Award, Sydney Herczeg; High Flyer Award, Evelyn Frutkin; Defensive Player of the Year, Dana Rodgers and Mary Cate Wright; Eagle Pride Award, Dana Rodgers; Eagle Eye Award, Lucy Pugh.

CMA Basketball

C-Team: Offensive Player of the Year, Jabari Brown; Defensive Player of the Year, Desi Martello; Coaches’ Award, Ben Key.

Junior Varsity: Offensive Player of the Year, Anthony Goeb; Defensive Player of the Year, Jaxon Mull; Coaches’ Award, Savas Koutsouras.

Varsity: Offensive Player of the Year, Ethan Brittain-Watts; Defensive Player of the Year, Trey Galloway; Rebounding Award, Deontae Craig.

Cheer

Captains’ Award: Morgan Olivarez and Lauren Lukac; Golden Pom Award, Grace Stanish; Best Performance Award, Megan Collins.

CGA Fencing

Junior Varsity: Most Improved: Martha Chen; ACE Award Erynn Janney.

Coaches’ Awards: Charlotte Root and Ava Hascall.

Varsity: Rookie of the Year: Elena Vona; Most Improved: Gianna Maroney; Carol Nelson (Lineback) Most Valuable Fencer: Katarina Hone.

CMA Fencing

Junior Varsity: Most Improved, Cameron Rice; ACE Award, Justin Shao.

Coaches’ Awards: Jackson Rice and Benjamin Burns.

Varsity: Rookie of the Year, Connor Lee; Most Improved: Nicholas Kerr; ACE Award, Nestor Novachenko; Thomas C. Sullivan Most Valuable Fencer: Jack Yan.

CGA Hockey

Varsity: Best Defensive Player, Gabby Slykas; Best Offensive Player: Marissa Dolorfino; Player of the Year, McKinley Hoff.

CMA Hockey

Varsity B: Eagle Expectation Award, Tyler Szabo; Al Clark Coaches’ Award, John Brumback; Most Valuable Player: Drew Douglass.

U16: Eagle Expectation Award, Matt Regan; Al Clark Coaches’ Award: Jed Henderson; Most Valuable Player: Cole Evans and Levi Gho.

Varsity A: Eagle Expectation Award: Tim Perea; Al Clark Coaches’ Award: Tyler Heer and Tommy Polhamus; Most Valuable Player: Kenny Gill.

Prep: Eagle Expectation Award: Zach Richterman; Al Clark Coaches’ Award: Connor Merrill; Most Valuable Player, Jackson Pierson.

Swimming

CGA: Coaches’ Award: Ellie Tice; Excellence in Diving, Isabelle Ahlenius; Dearmin Award, Cecilia Miller.

CMA: Most Improved Swimmer, Nikolas Warnholtz Deck; Attitude and Dedication Award, Yuchen Fan; Tyson Award: Forrest Baumgartner.

Wrestling

Mental Attitude Award, Adam Davis; Most Improved Wrestler, Alexander Coleman; Ernest A. Lausier Family & Coach Colin Stetson Award, Manzona Bryant.

Share This:
Posted in Alumni Athletic Awards Parents Sports
Related Stories